Agenda 2018

08.30 - 09.00

Rejestracja uczestników i poranna kawa

9.00 - 9.10

Powitanie uczestników i otwarcie konferencji

Przemysław Gamdzyk

CEO & Meeting Designer, Evention

Sesja plenarna

9.10 - 9.50

Smart Data Management – jak szybciej zbudować wartość dla biznesu w czasach, gdy stale rośnie złożoność środowisk danych*

Jeśli chodzi o organizację i architekturę danych w firmach to sprawy się od jakiegoś czasu mocno pokomplikowały – z prostego świata hurtowni i data martów doszliśmy do matriksa systemów Hadoopowych, baz danych NoSQL, platform streamingowych, środowisk chmurowych czy repozytoriów danych z różnych nowych, szybkozmiennych źródeł, jak IoT. Środowiska aplikacyjne przenikają się z danymi, a silosy zamiast ginąć rozwijają się w najlepsze – bo działy biznesowe coraz śmielej radzą sobie z wykorzystaniem danych z pominięciem IT i całych wyzwań integracji. Tymczasem w tym samym czasie regulatorzy domagają się wdrażania lepszego ładu w danych, a rynek wymaga zdolności do szybkich zmian w całej organizacji. Jak zatem szybciej budować wartość i zachować zwinność, gdy złożoność danych stale tylko rośnie i rośnie?

Mike Ferguson

Dyrektor Zarządzający, Intelligent Business Strategies Ltd.

9.50 - 10.05

Rozmowa: Dokąd zmierzamy czyli komentarz o pogodzeniu światów zarządzania BigData z tradycyjnym światem BI i hurtownią danych czyli jak uniknąć bałaganu, większych kosztów i komplikacji w zarządzaniu danymi?

Rozmowę poprowadzi Przemysław Gamdzyk, CEO & Meeting Designer, CSO Council/Evention

Dariusz Flisiak

Business Intelligence & Data Warehouse Director, Credit Suisse

10.05 - 10.25

W stronę samodzielnego przygotowania danych

Tradycyjne środowiska dostarczania danych w organizacji opierają się na dobrze zdefiniowanych procesach i procedurach zapewniających integrację danych, dbających o ich jakość, pozwalających na zarządzanie, kontrolę, audyt. Potrzeby analityczne, wymagania związane z przyspieszenie procesu przejścia od surowych danych do decyzji prowadzą do przeniesienia przynajmniej części zadań integracji danych od specjalistów technicznych do szerokiego grona użytkowników biznesowych. Aby wesprzeć ten trend niezbędne są samoobsługowe narzędzia dopasowane do specyficznych potrzeb związanych z tego typu pracą.

Piotr Borowik

Senior Systems Engineer , SAS

10.25 - 10.40

Rozmowa: DAMA International i DAMA Polska – możliwości rozwoju zawodowego dla profesjonalistów od danych

Rozmowę poprowadzi Przemysław Gamdzyk, CEO & Meeting Designer, Evention

Jarosław Chrupek

Global Head of Data Management, British American Tobacco, Prezes Zarządu DAMA Poland Chapter

10.40 - 11.00

Przerwa kawowa

11.00 - 11.30

Podręcznik dla CDO – rola i zadania Chief Data Officer’a we współczesnych organizacjach*

Dlaczego CDO dzisiaj tak trudno zostać prawdziwym C-level. CDO czy inne akronimy? Co czeka nas jutro? Jakie firmy potrzebują roli CDO, co składa się na sukces jego misji? Co można radzić właścicielom biznesowym?

Caroline Carruthers

Group Director of Data Management, Lowell Group

11.30 - 11.50

Consumer Intelligence - sztuka integracji danych

Andrzej Osiński

Country Manager, Bisnode Polska

11.50 - 12.20

Ekosystem danych czy zbiór dedykowanych rozwiązań – ewolucja wielkiej organizacji w drodze przez morze danych

Droga jaka została przebyta przez Orange Polska w zakresie podejścia do danych. Dlaczego odeszliśmy od zamkniętych dedykowanych środowisk w stronę budowy ekosystemu w dużej części opartego o Open Source. Zmiana podejścia do BI i analityki biznesowej, początek Big Data i zaawansowanej analizy danych. Kto jest liderem zmian wobec nierozerwalnego splotu technologii i otoczenia biznesowego.

Tomasz Burzyński

BI & Advanced Analytics Director (CDO scope), Orange Polska

12.20 - 12.30

Przerwa techniczna

12.30 - 13.15

Sesja roundtables – dyskusje przy okrągłych stołach – I runda

Równoległe dyskusje roundtables to element konferencji angażujący wszystkich uczestników. Ta sesja ma kilka celów. Po pierwsze, bezpośrednią wymianę opinii i doświadczeń w ramach konkretnego zagadnienia, interesującego daną grupę uczestników. Po drugie możliwość spotkania i rozmowy z prowadzącym dane roundtable – wybraliśmy do ich prowadzenia osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu.

W jakich zastosowaniach, dla kogo, warto rozważać narzędzia self-service? Self-service dla użytkowników biznesowych, jak podzielić pracę i odpowiedzialności w firmie? Jakie funkcjonalności są niezbędne, jakie mogłyby się przydać, bez których można się obejść, a jakich lepiej żeby nie było?

Piotr Borowik

Senior Systems Engineer , SAS

Łukasz Leszewski

Business Intelligence & Data Management Team Leader, SAS Polska

Rola CDO w organizacji wymaga silnego wsparcia ze strony kros-funkcjonalnego zespołu, nazywanego często Centrum Kompetencyjnym BI/DG/DM. Istnieje wiele teoretycznych wzorców stworzenia takiego Centrum, natomiast praktyka często znacznie od nich odbiega. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszam do dyskusji o typowych problemach i wyzwaniach budowy takiego zespołu w Państwa firmach.

 

Tomasz Mierzwa

Współwłaściciel, Członek Zarządu, ValueTank

W jaki sposób praca z dużymi zbiorami danych wymusza zmiany w procesach Data Governance? Jak organizować warstwę narzędziową do wsparcie procesów Data Governance w środowisku korporacyjnym? Co zrobić, by kultura korporacyjna nadążała za wprowadzeniem Big Data do organizacji? Czy możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy elastycznością pracy w sandboksach analitycznych a dbaniem o dane? Data steward vs data scientist – czy konflikt jest nieunikniony?

dr Kamil Folkert

CTO, 3Soft

Czego biznes potrzebuje, aby efektywnie wdrożyć i używać rozwiązania analityczne dla swojego obszaru? Kto w firmie powinien pełnić rolę akceleratora rozwoju analityki? Jak szeroko powinna rozciągać się odpowiedzialność ambasadora analityki w firmie? Jaki profil, kompetencje są tutaj potrzebne?

Grzegorz Szałachwij

Kierownik Zespołu Data Mining, Grupa Cyfrowy Polsat

Kondycja otwartych danych w Polsce stoi na europejskim poziomie. Korzystanie z otwartych danych nic nie kosztuje. Bariery technologiczne w otwieraniu danych są łatwiejsze niż bariery nietechnologiczne. Czy pojedyncze źródło danych może być wiarygodne?

Arkadiusz Hajduk

Prezes, Transparent Data

Jakie zastosowania i scenariusze biznesowe maja już historie generowania wartości (jak programmatic media buying, chat boty). Jakie warunki musza spełniać dane aby tworzyć wartość. W jaki sposób oszacować oraz udokumentować wartość dodaną. W jaki sposób sfinansować inwestycje jednocześnie generując oszczędności?

Paweł Bober

IT manager, Procter & Gamble

Dlaczego nie jest to wcale takie proste i jednoznaczne?

Dariusz Flisiak

Business Intelligence & Data Warehouse Director, Credit Suisse

13.15 - 14.00

Obiad

14.00 - 14.30

Co po RODO?

Jak bardzo RODO zmieniło warunki działania dla firm i profesjonalistów od danych. Czego się do tej pory nauczyliśmy – co robić, by nie rezygnować z postępu i innowacji w zakresie wykorzystania danych w biznesie.

Mec. Marcin Maruta

Senior Partner, Kancelaria Maruta Wachta

14.30 - 15.05

Ład danych w czasach automatyzacji i robotyzacji

Dlaczego ład danych jest niezbędny do sprawnej automatyzacji i robotyzacji biznesu.  Czy i w jaki sposób automatyzacja może pomóc we wdrażaniu ładu danych.

Prof. Andrzej Sobczak

Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

15.05 - 15.35

Jak rekrutować ludzi, zbudować i zarządzać zespołem Advanced Analytics/Big Data?

Quanci, Data Scientists i ich specyfika. Jak prowadzić rekrutację do zespołów Advanced Analytics / Big Data? Jak prowadzić projekty – ile swobody dawać quantom / data scientists? Jak zarządzać wiedzą i narzędziami IT? Jak motywować ludzi i ograniczać rotację w zespole?

Grzegorz Klima

Head of Model Validation (Credit Risk/CVaR, OpRisk & inter-risk Aggregation), Commerzbank AG SA Oddział w Polsce

15.35 - 15.50

Rozmowa: Kształcenie kadr dla zaawansowanej analityki biznesowej – potencjał, zainteresowanie i możliwości:

Rozmowę poprowadzi Przemysław Gamdzyk, CEO & Meeting Designer, CSO Council/Evention

Prof. Przemysław Biecek

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Politechnika Warszawska

15.50 - 16.10

Przerwa kawowa

16.10 - 16.50

Sesja roundtables – dyskusje przy okrągłych stołach – II runda

Równoległe dyskusje roundtables to element konferencji angażujący wszystkich uczestników. Ta sesja ma kilka celów. Po pierwsze, bezpośrednią wymianę opinii i doświadczeń w ramach konkretnego zagadnienia, interesującego daną grupę uczestników. Po drugie możliwość spotkania i rozmowy z prowadzącym dane roundtable – wybraliśmy do ich prowadzenia osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu.

Czy strumienie danych są zarezerwowane dla IoT? Dane strumieniowe w około nas. Analityka strumieni danych vs silniki decyzyjne – architektura i zastosowania. Modele analityczne na strumieniach danych – jak je uczyć? Jak monitorować?

 

Patryk Choroś

Business Development Director, SAS Polska

Krzysztof Bala

Principal Systems Engineer, Architecture Practice, SAS Polska

Czy wiemy jakie dane mamy w organizacji i gdzie się one znajdują? Czym jest jakość danych? Jakie kategorie jakościowe warto zdefiniować w organizacji? Co i jak mierzyć oraz jak często? Co zrobić gdy jakość danych zaczyna się degradować? Co ma wspólnego data lineage z jakością danych i jak go poprawnie skonstruować oraz osadzić w organizacji, żeby pomiar jakości danych był efektywny? Jakość danych na potrzeby regulacyjne vs biznesowe. Jakich narzędzi używać do zrządzania metadanymi, przepływami danych i ich jakością?

dr Maciej Nawrocki

Chief Data Officer, BANK POLSKA KASA OPIEKI

Właścicielstwo danych, identyfikacja osób wśród danych pochodzących z rozmaitych zewnętrznych źródeł W jaki sposób dokonać klasyfikacji aktywów informacyjnych firmy, ile poziomów granularności przyjąć, na którym poziomie przypisać właścicielstwo  i gdzie szukać „dobrych” właścicieli danych?

Marcin Zaworski

Head of Data Policy, Commercial Banking, HSBC

Jak sprawić, by rozwiązania BI i analityczne były intuicyjne i łatwe do wykorzystania – tak by mieć samoobsługującego się użytkownika?

Rafał Latkowski

Director of Data, Delivery and Technology , PAYBACK Polska

Grzegorz Klima

Head of Model Validation (Credit Risk/CVaR, OpRisk & inter-risk Aggregation), Commerzbank AG SA Oddział w Polsce

Czy w wystarczającym stopniu korzystamy z rejestrów referencyjnych dla weryfikacji i poprawy jakości danych. Jak to jest trudne i kosztowne? Co (z)robić, żeby pod tym względem było lepiej?

Kajetan Wojsyk

Pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. otwartości danych publicznych, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

16.50 - 17.00

Podsumowanie i zakończenie konferencji

Przemysław Gamdzyk

CEO & Meeting Designer, Evention

W drugim dniu konferencji odbędą się fakultatywne warsztaty. Uwaga! Na warsztaty obowiązuje osobna rejestracja.

Przejdź do programów warsztatów

*Prelekcja w języku angielskim. Prowadzący nie przewidują tłumaczenia.